High Temp Hood Type Dishwasher CM-XXB15-1001JD Stainless Steel Commercial Dishwasher
High Temp Hood Type Diswasher
commercial hood type dishwasher basket
Enlarged rack
Commercial dishwasher spray arm
High-pressure water flow
commercial hood type dishwasher
Easy to operate
One-piece press molded sink
Seamless sink
Stainless steel heating tubes
Stainless steel heating tube
/Each
Add to Quote
Product Overview
SPECS
Model No
CM-XXB15-1001JD
Equipment size(Wx Dx H)
780*880*1435mm
Total power
12KW
Heat recovery
No
Dispenser
Built-in
Viewing window
Yes
Water pump power
0.75KW
Voltage
380V/50HZ
Washing capacity
60 racks/hour
Main wash water tank
23.3L
Main washing temperature
55-65℃
Rinsing temperature
85-95℃
Inlet height
415mm
Washing time
60s/90s/120s
Material
stainless steel
Rack size(Wx Dx H)
600*600*100mm